(Solution) 11. Randy's Tire Land Makes A Product That Sells For $67 Per Unit And Has $40 Per Unit Variable Costs. Annual Fixed Costs Are $24,000. If Rambles | Snapessays.com


(Solution) 11. Randy's Tire Land makes a product that sells for $67 per unit and has $40 per unit variable costs. Annual fixed costs are $24,000. If Rambles


20Q Session 1B (questions 11-20). Thanks for quick response.11. Randy’s Tire Land makes a product that sells for $67 per unit and has $40 per unit variable costs.

 

Annual fixed costs are $24,000. If Rambles sells 10 units less than breakeven, how much loss would the

 

company recognize on its income statement?

 

12. Ritz Furniture has a contribution margin ratio of 0.10. If fixed costs are $167,700, how many dollars of

 

revenue must the company generate in order to reach the breakeven point?

 

13. U.S. Telephone Cellular sells phones for $100. The unit variable cost per phone is $50 plus a selling

 

commission of 10% (based on the unit sales price per phone). Fixed manufacturing costs total $1,180 per

 

month, while fixed selling and administrative costs total $2,230. How many phones must be sold to

 

achieve the breakeven point?

 

14. Swimkids is a swimsuit manufacturer. They sell swimsuits at a selling price of $30 per unit. Swimkids

 

variable costs are $18 per unit. Fixed costs are $87,000. Swimkids expects sales of $274,900 next year.

 

What is Swimkids’s margin of safety (in dollars)?

 

15. Lambardi Company sells three types of bags. Bag A sells for $17 and has variable costs of $9.00 per

 

unit. Bag B sells for $12 and has variable costs of $12.00 per unit. Bag C sells for $7 and has variable

 

costs of $6.00 per unit. Lambardi sells a mix of 2 units of A, 3 units of B, and 5 units of C. What is the

 

weighted average contribution margin per unit for Lambardi?

 

16. Product A has a contribution margin per unit of $500 and required 2 hours of machine time. Product B

 

has a contribution margin per unit of $1,000 and required 5 hours of machine time. How much of each

 

product should be produced given there are 100 hours of available machine time?

 

a. 50 units of A and 25 units of B

 

b. 25 units of B

 

c. 50 units of A

 

d. None of the Above

 

17. Delfi Company produces two models of seats, Toro and Prep. Information regarding these products

 

for May is as follows:

 

Toro

 

Prep

 

Number Units

 

3,000

 

7,000

 

Sales Revenues

 

$120,000

 

$140,000

 

Variable Costs

 

$60,000

 

$42,000

 

Fixed Costs

 

$24,000

 

$50,000

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: May 23, 2022

Solution~00021147601895.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

Our expert Writers have done this assignment before, you can reorder for a fresh, original and plagiarism-free copy and it will be redone much faster (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

May 23, 2022

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • ■ As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • ■ As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • ■ For editing and paraphrasing.

This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

Get Free Price Quote