(Solution) 17 Radovilsky Manufacturing Company, In Hayward, California, Makes Flashing Lights For Toys. The Company Operates Its Production Facility 300 Days... | Snapessays.com


(Solution) 17 Radovilsky Manufacturing Company, in Hayward, California, makes flashing lights for toys. The company operates its production facility 300 days...


12.17 Radovilsky Manufacturing Company, in Hayward, California, makes flashing lights for toys. The company operates its production facility 300 days per year. It has orders for about 12,000 flashing lights per year and has the capability of producing 100 per day. Setting up the light production costs $50. The cost of each light is $1. The holding cost is $0.10 per light per year.

 

 

a) What is the optimal size of the production run?

 

 

b) What is the average holding cost per year?

 

 

c) What is the average setup cost per year?

 

 

d) What is the total cost per year, including the cost of the lights?

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: May 23, 2022

Solution~00021147602858.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

Our expert Writers have done this assignment before, you can reorder for a fresh, original and plagiarism-free copy and it will be redone much faster (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

May 23, 2022

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • ■ As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • ■ As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • ■ For editing and paraphrasing.

This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

Get Free Price Quote