(Solution) Alyssa's Custom Cakes currently sells 5 birthday, 2 wed- ding, and 3 specialty cakes each month for $50, $150, and $100 each, respectively. The cost... > Snapessays.com


(Solution) Alyssa's Custom Cakes currently sells 5 birthday, 2 wed- ding, and 3 specialty cakes each month for $50, $150, and $100 each, respectively. The cost...


5. Alyssa’s Custom Cakes currently sells 5 birthday, 2 wed-

 

ding, and 3 specialty cakes each month for $50, $150, and

 

$100 each, respectively. The cost of labor is $50 per hour

 

including benefits. It takes 90 minutes to produce a birth-

 

day cake, 240 minutes to produce a wedding cake, and

 

60 minutes to produce a specialty cake. Alyssa’s current

 

multifactor productivity ratio is 1.25.

 

 

a. Use the multifactor productivity ratio provided to

 

calculate the average cost of the cakes produced.

 

 

b. Calculate Alyssa’s labor productivity ratio in dollars per

 

hour for each type of cake.

 

 

c. Based solely on the labor productivity ratio, which cake

 

should Alyssa try to sell the most?

 

d. Based on your answer in part (a), is there a type of cake

 

Alyssa should stop selling?

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 21, 2023

Solution~00021147636178.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

Our expert Writers have done this assignment before, you can reorder for a fresh, original and plagiarism-free copy and it will be redone much faster (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Sep 21, 2023

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • ■ As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • ■ As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • ■ For editing and paraphrasing.

This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

Get Free Price Quote