(Solution) If Variable Manufacturing Costs Are $15 Per Unit And Total Fixed Manufacturing Costs Are $200,000, What Is The Manufacturing Cost Per Unit If: | Snapessays.com


(Solution) If variable manufacturing costs are $15 per unit and total fixed manufacturing costs are $200,000, what is the manufacturing cost per unit if:


1. If variable manufacturing costs are $15 per unit and total fixed manufacturing costs are $200,000, what is the manufacturing cost per unit if:

 

 

(a) 20,000 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?

 

 

(b) 25,000 units are manufactured and the company uses the variable costing concept?

 

 

(c) 20,000 units are manufactured and the company uses the absorption costing concept?

 

 

(d) 25,000 units are manufactured and the company used the absorption costing concept?

 

 

 

 

 

 

2. On January 1 of the current year, Townsend Co. commenced operations. It operated its plant at 100% of capacity during January. The following data summarized the results for January:

 

 

 

Units

 

Production 50,000

 

Sales ($18 per unit) 42,000

 

Inventory, January 31 8,000

 

 

Manufacturing costs:

 

Variable $575,000

 

Fixed 80,000

 

Total $655,000

 

 

Selling and administrative expenses:

 

Variable $ 35,000

 

Fixed 10,500

 

Total $ 45,500

 

 

 

 

(a) Prepare an income statement using absorption costing.

 

(b) Prepare an income statement using variable costing.

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: May 23, 2022

Solution~00021147721108.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

Our expert Writers have done this assignment before, you can reorder for a fresh, original and plagiarism-free copy and it will be redone much faster (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

May 23, 2022

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • ■ As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • ■ As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • ■ For editing and paraphrasing.

This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

Get Free Price Quote