(Solution) If You Purchase A Plug-m Hybrid Vehicle That Costs $5000 More Than The Same Car With Only A 5as0l.ne Eng. | Snapessays.com


(Solution) If you purchase a plug-m hybrid vehicle that costs $5000 more than the same car with only a 5as0l.ne eng.


 If you purchase a plug-m hybrid vehicle that costs $5000 more than the same car with only a 5as0l.ne eng.nc determine if this purchase was economical because of the money you would 5000 miles gasoline alone, and 10.000 on plug-1n electncty. The electncty costs you 7 cents per kWh, and the gasoline $2.50 per gallon about 125,000 Btu per gallon - - - 131 MJ/gallon). The ear requires 1000 Btu to the me wheels to travel each mile. 1 he battery motor combination has 80% efficiency and the asoline engine has 25% efficiency for the hybrid vehicle, but only averages 16% efficiency for all-gasoline car. which obviously travels all 15,000 miles per year on the gasoline engine.

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: May 23, 2022

Solution~00021147721487.zip (25.37 KB)


This attachment is locked

Our expert Writers have done this assignment before, you can reorder for a fresh, original and plagiarism-free copy and it will be redone much faster (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

May 23, 2022

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • ■ As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • ■ As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • ■ For editing and paraphrasing.

This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

Get Free Price Quote